Bálványos Huba weboldala megújult
Nagy örömünkre szolgál bejelenteni, hogy végre elindult Huba új oldala. Halála 10. évfordulójának tiszteletére, és a régi oldal 12 éves fennállása után valami új kezdődik. Rengeteg új tartalommal büszkélkedhet az oldal, sok órányi elfoglaltságot biztosítva a kedves érdeklődőknek. Engedjék meg, hogy figyelmükbe ajánljuk a legizgalmasabb újdonságokat:
- Emlékezünk, ahol Hubáról szóló írások, emlékek laknak, például:
- Bálványos Huba, a tanár – Bakos Tamás írása
- Winkler Márta hangfelvétele-emléke Hubáról, a budaörsi kiállításra
- Fejér László: Jelenidőben… Hubára emlékező írása, 2011-ből
- Előadások, Huba által válogatott képanyagok, több ezer alkotás!
- Fotók, kezdésnek is párezer kép, főleg a kiállításokról és az alkotótáborokból, és persze Hubáról, pl.:
- Zebegény – nézze meg az utolsó kiállítást!
- Videók, több, mint egy tucat néznivalóval indulunk, lesz még!
- Hangok, előadás hangfelvételek, ha újra szeretné hallani Huba hangját
- Hubarátok, Huba barátainak bemutatása, pl.:
- Fiók László közel 300 alkotása
- Irodalom, Huba „litográfiák költőkhöz”, párban az irodalmi művekkel
- Emlékkiállítások, élje át őket újra a fotókkal, alkotásokkal, videókkal! Pl.:
- Budaörs – a legutóbbi emlékkiállítás
- Kereső, amivel hamar választ kaphat: vajon Ön is szerepel az oldalon?
Miért újítottam fel az oldalt?
Emlékszem együtt dolgoztunk, gondolkodtunk azon, hogy milyen tartalmakat vonultassunk fel itt. Word dokumentumokban vezette a menüpontokat, írta a listáit, és tervezgette a galériájának felépítését, amit ő egyfajta állandó kiállításként képzelt el – ez meg is valósult. Többszázezer megtekintést kaptak a képek az évek során, amiket ezúton is köszönünk. Viszont technikailag már finoman szólva sem volt a csúcson az oldal, hiszen 2009-ben hoztuk létre és azóta nagyjából változatlan formában működött. A mobil eszközök térhódításának köszönhetően, egyre kevesebb ember használja a számítógépét böngészésre, és erre sem voltunk felkészülve, majdhogynem használhatatlan volt az oldal telefonról. Nem volt Hubához méltó minőségű az oldal, gondoltam tudok én jobbat is annál. Egy kis útbaigazítás következik, hogy mi hol található, rávilágítva az újdonságokra.
A tovább mögött részletesebb leírást olvashat a változásokról!
Emlékezünk
Talán emlékeznek még, de volt egy vendégkönyvünk. Ez elavult, végül meg is szűnt, de az oda írt jókívánságokat sikerült előszedni és újra közzétenni. Azóta emailen rengeteg szépet s jót írtak Hubáról, amiket bejegyzésekben ugyan csoportosítva felvonultattunk, de nem voltak különösképp szép formában, helyenként vendégszerzői profillal önállóan tálalva. Most a következő szintre emeljük ezt a jelenséget, és arra ösztökéljük azokat, akik ismerték Hubát, hogy küldjenek be egy-egy kedves emléket, gondolatot. Végeredményben az Emlékezünk oldalt önök írták/írják, Hubáról.
Előadások
Megtaláltam előadássorozatainak anyagát, most már ezek is internetes formában élhetnek tovább. Igazi lelkesedéssel tanulta tőlem a PowerPoint prezentációk készítését, amikor a projektoros előadásmód szele arrább fújta a két vetítőgépes világ emlékét. Szeretnénk, ha pedagógiai munkája tovább élne olyan formában, hogy új tanárok, művészettörténészek használják az előadásait. A több tucat előadás egyenkénti webre modernizálása is időigényes, így ezek folyamatosan fognak érkezni a későbbiekben is. Huba gépe az előadások nyersanyagait is tartalmazza és ezekből újra felépíthetőek az előadások, akár telefonnal is lapozgatható formában, a PowerPoint diasorrendet figyelembe véve. A Médiatár Előadás-összeállítások oldalán egy tartalomjegyzék mutatja mi várható és mi elérhető már. A publikált előadások olyan képeket is rejtenek, amik eddig nem voltak elérhetőek a neten. Bővebb információ az előadásokról.
Galéria
Fejlesztettem egy saját galéria szoftvert, és elérkezettnek láttam az időt, hogy Huba képeit is ez szolgálja ki. Ehhez viszont platformot kellett cserélni az oldal mögött (WordPressre), ami egy teljes újratervezéssel ért fel.
Annak idején, még amikor a Adobe Flash uralta az internetes interaktivitást, az oldal animált menüje és legfőképp a képnézegető is azzal készült. Az Apple és a mobileszközök terjedésének köszönhetően vége lett ennek a technológiának. Így szűnt meg a direkt erre az oldalra készített képnézegető-nagyító „program”, aminek 2009-ben külön figyelmet szentelt Huba. Szerette volna, ha az alkotások részleteit is meg lehetne nézni, ahogy a valóságban is közel lehet lépni a képekhez. Ma nagyjából ugyanezt modern webes technológiákkal is el lehet érni, így a funkcionalitást visszaállítottam.
A galéria felépítése egyébként megegyezik az eredetivel, ahogy Huba kitalálta. Teljes, a képek címeivel, kategorizálásával, közel 800 képet böngészhetnek kedvükre!
Médiatár
Fotók
Érdekes módon alig volt Hubáról kép az oldalon, a kiállításokon készült képek is teljességgel hiányoztak, pedig ezek sokunknak szép emlékek. Így a galériától (ahol csak alkotások vannak) egy teljesen elkülönülő médiatár indult, kezdésnek mindjárt olyan fotókkal, amit a többség talán sosem, vagy csak zárt Facebook-csoportokban láthatott. Nagy hangsúlyt fektettem a művésztelepi életképek és alkotások bemutatására is, hátha páran megtalálják magukat ezek közt és rácsodálkoznak, hogy hova lett az emúlt évtized.
Videók
Itt-ott fellelhető volt Hubáról videó, helyi tévék oldalain, a YouTube végtelen bugyraiban, de feltett szándékom volt ezeket összeszedni és egy reklámmentes felületen bemutatni. Így az új videógalériában kedvükre nosztalgiázhatnak, illetve talán az is láthatja milyen volt ő, aki már nem találkozhatott vele.
Hangok
Amikor a dokumentumait néztem át, rábukkantam előadásainak hangfelvételeire. Tiszta szégyen volt, hogy ezek a gépén kallódtak és senki nem hallgathatta őket. Néhány videó hangsávja is bír olyan értékkel, hogy kép nélkül is hallgathatja valaki, akár séta közben.
Hubarátok
Olyan Huba-barátok galériái, akiknek nincs saját weboldaluk vagy akiket csak egyszerűen itt is be szeretnénk mutatni Huba közönségének, egy állandó virtuális csoportos kiállítás keretében. Az „Emlékezünk” oldalra írt cikkek szerzőinek listáját is itt láthatja.
Irodalom
Az újdonságok sora a rengeteg verssel és irodalmi alkotással folytatódik, amelyeket anyukám Huba emlékére válogatott. Ezeket egy külön menüpontba gyűjtöttem. Ami a különlegesség, hogy Huba versekhez készített litográfiáit az adott költeménnyel párban nézhetjük. Az utolsó kiállításán is kinyomtatott ilyen verseket. Ebből az ötletből kiindulva, az „állandó kiállításán” miért is ne lehetne ez ugyanígy? Mondhatná az ember, hogy csak egy Google-keresésre vannak a versek, de nem. Le kellett nyomozzam a verseket, némelyiket optikai karakterfelismerővel papírról digitalizálni.
Kiállítások
Az impozáns, bár viszonylag száraz listák egész egyszerűen megálltak 2009-ben, holott számos emlékkiállítást is tartottunk azóta. Ideje volt azoknak is külön oldalt nyitni, illetve pontosan vezetni őket. A meghívók bejegyzéseit modernizáltam visszamenőleg is, hogy ne csak képként létezzenek, hanem szövegként is könnyen olvashatóak legyenek, bőségesen ellátva az eseményeken készült fotókkal és videókkal. Ha találnék korábbi kiállításokról meghívót, azokat is szerepeltetném az oldalon. Talán eddigre kiderülhetett: egy minél teljesebb Huba-archívumot szeretnék létrehozni, ahol minden egy helyen van! A korábbi kiállítások listáit is átfésültem, konzisztens és könnyebben emészthető formázást kaptak (rengeteg van, de tényleg).
Életrajz, Alkotások jegyzéke, Publikációk
Természetesen ezeknek a felépítését is ő alakította így, amit tiszteletben tartottam, csak azóta nyitottam egy almenüt az ő írásainak, interjúinak. Különösebb módosítást az átnézésen és a tálaláson kívül nem kapott a többi rész. Viszont a méltatásokat és publikációkat szívem szerint összeszedném és közzé tenném ebben a digitális korszakban is. Viszont nem olyan egyszerű pl. a hetvenes évekből felkutatni újságcikkeket. De ha sikerülne, olyan lenne mintha a „múltból blogolna”, ha az írásai nem csak címekként szerepelnének egy listában, hanem ténylegesen olvashatóak is volnának. Több órányi hasznos időtöltést hozna a kedves látogatóknak. Ehhez kérem a segítségüket, hogy akinek van olyan folyóirata, amelyben Hubától vagy Hubáról van írás, ossza meg velünk. Előre is köszönjük!
Koncepció
Az oldal újjáépítésével az elsődleges célom az volt, hogy egy Hubához méltó archívumot hozzak létre. Olyan tartalmakkal, amelyekre 2009-ben még nem is gondoltunk. Reméljük, hogy így minél többen megismerhetik őt. Nyilván semmi sem kárpótolhatja egy előadásán vagy alkotótáborában való személyes részvételt, de mivel erre már nincs lehetőség, mindent meg kell tegyek annak érdekében, hogy emléke ne merülhessen feledésbe.
Illetve akartam egy kicsi mást. Manapság, aki reklámszűrő nélkül böngész, az nagyon is jól tudja mennyi zavaró tényező van mindenütt, a süti/cookie üzenetekről nem is beszélve (talán ha egy egyszerű látogatottsági statitszikán túl nem követnék annyira a látogatókat nem is kéne az értesítő). Felugró ablakok, feliratkozások, regisztrációk, mindig el akarnak adni valamit az embernek. Minden mozog, a Facebook, Twitter és egyéb gombok ész nélküli használatától szivárványszínben tündököl a legtöbb weboldal. Lassan nincs már egy hely, ahol nyugodtan „legelhet” az ember szeme, kivéve Huba oldalát! 🙂 Így remélem egy kulturális oázissá válhat az oldal.
Másik cél, egy nagyon gyors és technikailag modern oldal kialakítása volt, melynek során számomra új megoldásokkal kísérletezhetek. Egy külön cikkbe írtam még az oldal technikai hátteréről.
Talán 8 hónap és többszáz munkaóra volt, de megérte! Remélem egy használhatóbb, gyorsabb, és információdúsabb oldalt készíthettem apukámnak.