A megújult oldal technikai háttere
Design
Teljesen egyedi, kézzel készült az oldal, csakúgy mint az elődje. Nem vettem igénybe semmilyen sablont vagy weboldal-tervező szoftvert, mert ezekről vagy ordít a kaptafa-hatás vagy csak szimplán indokolatlanul lassúak.
A régihez képest vizuálisan olyan hatalmas eltérés nincs, viszont sokkal nagyobb odafigyeléssel készült. Színek tekintetében majdnem minden ugyanaz, mert ezt találtuk ki közösen Hubával. Nem akartam felborítani a hagyományt, hű akartam maradni ahhoz amit még ő is ismert, jóváhagyott. A címek betűtípusa elhagyta a modern jellegét és egy “Hubásabbra” esett a választás. A tartalom betűtípusa a lehetőségekhez képest, egy nagyobb és könnyebben olvashatóbb változat lett.
A mai elvárásoknak megfelelően mobilon is jól működik az oldal. A kis eszközökön a három vonallal indítható “hamburger” menü sokkal könnyebben kezelhető.
Technika
Valahol mélyen egy WordPress blog az oldal (a top 10 millió weboldal több, mint 40%-a ilyen tartalomkezelővel készült). De a modernebb web előnyeit szem előtt tartva egy sajátságos megoldást ötöltem ki neki. Nem hagyományos webtárhely szolgáltatónál lakik az oldal (ahol egy földrajzilag adott egyszem szerver részén csücsülne, a túlterhelést várva a “szomszédjaival”). Inkább a Netlify-on, ami végülis egy felhő szolgáltatás. Lényege, hogy az oldal statikus változatát a világ számos pontján egyszerre tárolják, ezzel bármikor bárhonnan nagyon gyors az oldal, és a túlterhelést is jól bírja.
A statikus azt jelenti, hogy előre elkészíti a gép az összes lapját az oldalnak, mondhatni “előre kinyomtatja”, ahelyett hogy a látogató kérésére (kattintására) kezdené azt el. Így könnyebben, gyorsabban el lehet juttatni a tartalmakat a látogatóknak, akár pár tized másodperc alatt is. Ez az első alkalom, hogy éles bevetésen is kipróbáljam ezt, de jelentem: jó! Ennek a módszernek az is az előnye, hogy feltörés szempontból biztonságos, hiszen nincs hol belépni az oldal adminisztrációs felületére, illetve a WordPressre jellemző “valamitől szétesés” problémák sem jellemzőek rá.
A temérdek kép az Amazon szerverein (az nem csak bolt, hanem webes szolgáltatásokat is nyújt) tárolódik, az S3 keretében ami egy egyszerű tároló, ami elé a CloudFront tartalomelosztó hálózat került. Ez dióhéjban annyi, hogy míg a képek eredetileg Frankfurtban laknak, a budapesti látogatók Budapestről, a londoniak Londonból kapják a hozzájuk közelebb másolt tartalmakat, ezért tud gyors lenni.
Kezdetben a videókra, hangokra, előadás PowerPointokra és egyéb nagyobb fájlokra a DigitalOcean hasonló tárolóját és hálózatát használtam. Ez kicsit olcsóbb, mert kevesebb helyre tudják “közelebb másolni” adatokat, Budapestre nem. Viszont sebességre így is felveszi a versenyt a YouTube platformjával, és ami a legfontosabb: nincsenek reklámok a videók előtt. Később ezeket is az Amazonra tettem vissza, mert ott használat alapú a számlázás.