Gondoltam, hogy kapni fogok megkeresést weboldalkészítésre és gondozásra. Pedig nem portfólió oldalnak szántam ezt. Szeretném leírni, hogy miért nem tudok jó szívvel vállalni ilyesmit.
A gyökerek
Apu oldalát szeretetből csináltam régen is és főleg most is, 2021-es esztendő nagy része ezzel telt. Teljesen olyan érzés volt a változatos tartalmakat feldolgozni, webes formába faragni, mint gyerekkoromban a számítógépes versenyeimre készülni. Microsoft Word-ös dokumentumokat kellett készíteni (egyszer a budapesti hidakat, máskor Mátyás királyt választottam témául). Az akkori informatika tanárom egyesével végigmutatta nekem a Word menüpontjait a Kelenvölgyi Általános Iskola tetőterében, tanítási időn túli foglalkozások keretében. Akkoriban még PC-m sem volt, így anyukám legjobb barátnője fiainak gépeit használtam az otthoni felkészüléshez. Az egésznek volt egy „jóízű készülődés” érzése, amikor önszorgalomból akarom a legjobbat nyújtani. Akkor is sokszor előjött a „jó, de csak még ezt [hadd mutassam be]” felkiáltás. Olyan három évig tartott ez a korszak, mialatt PowerPointos bemutató és kiselőadás versenyekre is készültem, szép helyezéseket értem el, többet meg is nyertem. De ez inkább arról szólt, hogy „meg tudom-e csinálni” és hogy „tanuljak valamit”, nem a helyezésről, főleg nem a pénzről.
Húsz évvel később se hagytam, hogy a felnőtt élet kihívásai, kötelezettségei elnyomják azokat a dolgokat, amik korábban fontosak voltak nekem. Számomra akkor izgalmas egy „munka”, ha elsőre úgy tűnik, „nem tudom megcsinálni”. Nyilván ezt nem mondogatom magamban, és sejtem hogy lehetséges, csak nem tudom hogyan. Az ilyenekből tudok tanulni, és fenntartja az érdeklődésem, mindig valami más és új, szebb és jobb, gyorsabb és precízebb felé. Amikor azt hinném, már értek valamihez, akkor iratkozom be csak igazán online kurzusokra, hogy alaposabban áttanuljam, mert ezen a szakmai területen egy év alatt is nagyon sok minden meg tud változni, aztán az ember lemarad.
Tovább olvasom!Ma arról írok, hogy a színfalak mögött mi hajtja meg a keresőt, hogy lehet ilyen okos és gyors. Azt a felét fényezem ilyen szavakkal, amit nem én csináltam, hiszen ez egy szolgáltatás, ami Algolia névre hallgat. A használatáról már írtam, példákkal együtt a kereső oldalon, azt nem ismétlem. Szó lesz a keresők általános működéséről, a találatok összeállításáról, és az indexről (amiben valójában keresünk), a fejlesztés kihívásairól és a ún. mikroszolgáltatásokról.
Tovább olvasom!Design
Teljesen egyedi, kézzel készült az oldal, csakúgy mint az elődje. Nem vettem igénybe semmilyen sablont vagy weboldal-tervező szoftvert, mert ezekről vagy ordít a kaptafa-hatás vagy csak szimplán indokolatlanul lassúak.
A régihez képest vizuálisan olyan hatalmas eltérés nincs, viszont sokkal nagyobb odafigyeléssel készült. Színek tekintetében majdnem minden ugyanaz, mert ezt találtuk ki közösen Hubával. Nem akartam felborítani a hagyományt, hű akartam maradni ahhoz amit még ő is ismert, jóváhagyott. A címek betűtípusa elhagyta a modern jellegét és egy „Hubásabbra” esett a választás. A tartalom betűtípusa a lehetőségekhez képest, egy nagyobb és könnyebben olvashatóbb változat lett.
A mai elvárásoknak megfelelően mobilon is jól működik az oldal. A kis eszközökön a három vonallal indítható „hamburger” menü sokkal könnyebben kezelhető.
Technika
Valahol mélyen egy WordPress blog az oldal (a top 10 millió weboldal több, mint 40%-a ilyen tartalomkezelővel készült). De a modernebb web előnyeit szem előtt tartva egy sajátságos megoldást ötöltem ki neki. Nem hagyományos webtárhely szolgáltatónál lakik az oldal (ahol egy földrajzilag adott egyszem szerver részén csücsülne, a túlterhelést várva a „szomszédjaival”). Inkább a Netlify-on, ami végülis egy felhő szolgáltatás. Lényege, hogy az oldal statikus változatát a világ számos pontján egyszerre tárolják, ezzel bármikor bárhonnan nagyon gyors az oldal, és a túlterhelést is jól bírja.
A statikus azt jelenti, hogy előre elkészíti a gép az összes lapját az oldalnak, mondhatni „előre kinyomtatja”, ahelyett hogy a látogató kérésére (kattintására) kezdené azt el. Így könnyebben, gyorsabban el lehet juttatni a tartalmakat a látogatóknak, akár pár tized másodperc alatt is. Ez az első alkalom, hogy éles bevetésen is kipróbáljam ezt, de jelentem: jó! Ennek a módszernek az is az előnye, hogy feltörés szempontból biztonságos, hiszen nincs hol belépni az oldal adminisztrációs felületére, illetve a WordPressre jellemző „valamitől szétesés” problémák sem jellemzőek rá.
A temérdek kép az Amazon szerverein (az nem csak bolt, hanem webes szolgáltatásokat is nyújt) tárolódik, az S3 keretében ami egy egyszerű tároló, ami elé a CloudFront tartalomelosztó hálózat került. Ez dióhéjban annyi, hogy míg a képek eredetileg Frankfurtban laknak, a budapesti látogatók Budapestről, a londoniak Londonból kapják a hozzájuk közelebb másolt tartalmakat, ezért tud gyors lenni.
Kezdetben a videókra, hangokra, előadás PowerPointokra és egyéb nagyobb fájlokra a DigitalOcean hasonló tárolóját és hálózatát használtam. Ez kicsit olcsóbb, mert kevesebb helyre tudják „közelebb másolni” adatokat, Budapestre nem. Viszont sebességre így is felveszi a versenyt a YouTube platformjával, és ami a legfontosabb: nincsenek reklámok a videók előtt. Később ezeket is az Amazonra tettem vissza, mert ott használat alapú a számlázás.