Az előadásokról
Hogyan és miért jött létre az oldal e része?
Az előadások története
Aki ismerte, szerette Bálványos Hubát, valószínűleg beült legalább egy előadására. Sokan kedvelték az egyedi hangulatú, lesötétített termekben a diavetítőgép-búgással megalapozott alkalmakat. Egy kis „más” volt a rohanó világunkban oda becsöppenni.
2009-től haláláig, szűk két év alatt a legfontosabb előadásait is digitalizálni tudta. Erre azért volt szükség, mert a vetítőgépek egyre inkább a múlté kezdtek lenni, azok cipelése önmagában sem volt egy könnyű feladat. Persze ki ne vállalkozott volna az első sorból arra, hogy kérésére léptesse a diákat zsinóros távirányítóval. Projektor és laptop viszont a legtöbb helyen rendelkezésre állt, igaz csak egy-egy darab. Ehhez kicsit át kellett alakítania az összehasonlító vetítést preferáló stílusát és sokszor egy diára sűríteni, amit eddig két géppel vetített. De megszerette a PowerPoint nyújtotta diarendezési szabadságot is (ebben eleinte segítettem neki), aztán meglepő produktivitással gyarapította az előadásokat.
A előadások modernizálásának, megjelentetésének célja
A megszámlálhatatlan darabszámú dia-gyűjteményét igazán nehéz lenne közzé tenni, de a digitális változatot vétek volna lakat alatt őrizni. Így született meg az ötlet, hogy továbbvigyük munkásságának ezen irányú törekvéseit egy teljesen nonprofit és edukációs céllal. A művészet megszerettetése, alkotók bemutatása, vizuális nevelés elősegítése a szellemi örökségének része. Az előadások közzétételének célja, hogy ne vesszen ki a világból amit hivatásának tekintett, lehetőséget adjon új generációknak is megismerni őt és a tananyagait. Remélhetőleg azoknak is tudunk újat mutatni, akik ismerték. Nosztalgiázás közben rábukkanhatnak még nem látott képekre, vagy csak feleleveníthetik a több, mint egy évtized alatt megfakult emlékeket.
A feldolgozás állapota, mi várható még?
Nagyságrendileg 75 előadást készített, ez több ezer képet jelent (átlagosan előadásonként 100 db). Az alkotások javát feliratozni kell, valamint a PowerPoint előadásokban található, Huba által megálmodott sorrendbe helyezni a webes galériákban is. Az előadások modernizálása folyamatos, így pl. az összeállításokban még nem mindegyik kattintható (érhető el)!
Jelenleg nagyjából az előadások harmadát sikerült feldolgozni. Táblázat formájában elérhető a teljes lista.
A dolgozatokról
Számos előadáshoz illesztettem egy-egy kapcsolódó dolgozatot, amit a hallgatói írtak. Ezek szöveges értékelését Huba rögzítette (tehát tudjuk, hogy melyek tetszettek neki, van bőven ellenpélda is). A legjobbakat egy mappába helyezte, amelyet „kiemelt dolgozatok” névvel illetett. Ezek (engedéllyel) publikálásával már nem csak az általa kedvelt XX. századi művészekkel, klasszikusokkal, költőkkel, barátaival, ráemlékezőkkel, hanem a tanítványaival is együtt élhet tovább emléke e virtuális térben.
Útbaigazítás
Mivel viszonylag sok a tartalom, több féle módon is elérhetőek, listázhatóak az előadások. Attól függ, ki hogyan szeretné őket tallózni, belekukkantani egybe, szisztematikusan végignézni egy-egy előadássorozatot, vagy akár az összeset.
- Előadások áttekintése – Az összes fellelhető, már webre modernizált Bálványos Huba előadás gyors, képes áttekintője.
- Előadások egyenként – Bejegyzésekként felsorolt, több oldalon átívelő katalógus, nagy betekintő képpel és rövid leírással.
- Előadás-összeállítások – Egyfajta tartalomjegyzék, előadássorozat vagy más szempontok által csoportosítva.
Előadások felhasználási feltételei
Művészettörténet oktatási célra, előadás tartásához, rajzórához forrásmegjelöléssel vetíthető (szerző: Bálványos Huba, balvanyoshuba.hu). Értékesíteni tilos, kizárólag non-profit, edukációs jelleggel használható fel!